Порівняння ДПТ, ТФП та психодинамічної терапії при лікуванні межового розладу особистості

ОЦІНКА ТРЬОХ МЕТОДІВ ЛІКУВАННЯ МЕЖОВОГО РОЗЛАДУ ОСОБИСТОСТІ: МУЛЬТИХВИЛЬОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Автори:

John F. Clarkin, Ph.D., Kenneth N. Levy, Ph.D. Mark F. Lenzenweger, Ph.D., Otto F. Kernberg, M.D.

Перша публікація: The American Journal of Psychiatry 2007; 164:922–928

Оригінал статті англійською: https://www.researchgate.net/publication/6295389_Evaluating_Three_Treatments_for_Borderline_Personality_Disorder_A_Multiwave_Study

Автори дослідили три методи амбулаторного лікування межового розладу особистості протягом року, а саме: діалектичну поведінкову терапію, трансфер-фокусовану психотерапію та психодинамічне підтримуюче лікування.

Дев'яносто пацієнтів з діагнозом «межовий розлад особистості» були рандомно поділені на три групи. Кожна з груп пройшла один з трьох видів терапії, отримуючи за необхідністю медикаментозне лікування за показаннями. Перед початком лікування та з 4-місячними інтервалами протягом 1 року незалежні експерти оцінювали суїцидальну поведінку, агресію, імпульсивність, тривожність, депресію, соціальну адаптацію пацієнтів та ін.

Аналіз показав, що в усіх трьох групах, пацієнти показали значні позитивні зміни у зазначених вище показниках. Як психотерапія сфокусована на перенесенні, так і діалектична поведінкова терапія сприяли зниженню стану суїцидальних намірів пацієнтів. Лише трансфер-фокусована психотерапія (ТФП), і підтримуюче лікування були пов'язані зі зменшенням стану гніву. ТФП і підтримуюче лікування показали покращення аспектів імпульсивності. Лише група лікування ТФП, показала значні зміни стосовно аспекту дратівливості та словесних і прямих нападок.

Основним висновком цього дослідження було те, що трансфер-фокусована психотерапія, діалектична поведінкова терапія та підтримуюче лікування показали значний зв'язок з позитивними змінами в багатьох сферах протягом 1 року амбулаторного лікування. Ця закономірність свідчить про те, що ці структуровані методи лікування загалом є еквівалентними щодо широких позитивних змін при межовому розладі особистості. Тим не менш, деякі відмінності між трьома методами лікування все ж були виявлені.

Для первинних змінних результату, як трансфер-фокусована психотерапія, так і діалектична поведінкова терапія були достовірно пов'язані з покращенням стану суїцидальної поведінки. Трансфер-фокусована психотерапія і підтримуюче лікування показали гарні показники у пригніченні гніву. Слід зазначити, що лише трансфер-фокусована психотерапія достовірно прогнозувала покращення симптомів за показниками Барратта, Barratt Impulsiveness Scale (імпульсивність, дратівливість, вербальна агресія та прямий напад), а підтримуюче лікування виявило покращення симптомів імпульсивності за фактором вербальної агресії.

Кожен з трьох методів лікування достовірно прогнозував швидкість змін у позитивний бік стосовно депресії, тривоги, глобального функціонування та соціальної адаптації. Загалом, трансфер-фокусована психотерапія, передбачала значне поліпшення в 10 з 12 змінних у шести сферах, діалектична поведінкова терапія - у 5 з 12, а підтримуюче лікування – у 6 з 12.

Порівняльний аналіз свідчить про те, що трансфер-фокусована психотерапія та діалектична поведінкова терапія – два методи лікування, які були більш ефективні, ніж психодинамична підтримуюча психотерапія у зменшенні суїцидальної поведінки у пацієнтів з межовим розладом особистості.

Загальна характеристика результатів трьох досліджуваних методів лікування свідчить про те, що можуть існувати різні шляхи до зміни симптомів у пацієнтів з межовим розладом особистості. На відміну від діалектичної поведінкової терапії (яка фокусується безпосередньо на навичках, що допомагають пацієнту регулювати емоції та зменшувати симптоми), трансфер-фокусована психотерапія фокусується на розвитку більшого самоконтролю через інтеграцію уявлення про себе та інших.

Також, слід додати, що дане дослідження поєднує як повний теоретичний аналіз, так і аналіз лікування, і, таким чином, доводить як внутрішню так і зовнішню достовірність дослідження. Пацієнти з трьох штатів були учасниками цього дослідження, і їх включення/виключення базувалися на критеріях, що використовуються в клінічній практиці.

Повний текст статті доступний учасникам курсу навчання Трансфер-фокусованої психотерапії.

(c) Наталя Есмурзаєва,

Українська асоціація Трансфер-фокусованої психотерапії