Історія створення Української Асоціації Трансфер-фокусованої психотерапії

Українська асоціація Трансфер-фокусованої психотерапії була зареєстрована у вересні 2023 року як продовження роботи Групи розвитку ТФП в Україні.

Основна ідея для створення та діяльності Асоціації полягає в розвитку, дослідженні, поширенні застосування Трансфер-фокусованої психотерапії, або ТФП.

ТФП – це високо структурована, мануалізована психоаналітична модель лікування тяжких розладів особистості, зокрема межових і нарцисичних. ТФП виходить з того, що розлади особистості напряму пов’язані з відсутністю інтеграції ідентичності (що відповідає відсутності узгодженості в індивідуальному досвіді та розумінні як себе, так і інших). Технічну сторону моделі складають стратегії, тактики і техніки, спрямовані на інтеграцію ідентичності пацієнта. Інтеграція ідентичності, своєю чергою, призводить до розв'язання специфічних клінічних симптомів, і загалом до зростання здатності жити повнішим життям, отримувати задоволення від любові, роботи та дозвілля.

Детальніше про модель ТФП...

У джерел формування Групи розвитку ТФП в Україні (або Група ТФП-Україна). перебували психотерапевти Олексій Лемещук (розпочав навчання теорії об'єктних стосунків Отто Кернберга в автора теорії та згодом ТФП - у 2015 році), Володимир Попов (розпочав 2017 року), Ганна Шурінова (2019), Ірина Добриніна (2019), Дарина Лема (2020), Ольга Калашникова (2020), Марія Тищенко (2020), Ольга Грицкевич (2020), Анастасія Хотімська (2018), Сільвія Пержу (2020), Лілія Шевкунова (2019). 

Потреба в національній спільноті ТФП особливо гостро відчулася на початку повномасштабної війни. Саме в цей час українські ТФП-орієнтовані терапевти, які проходили навчання в іноземних проєктах, найгостріше відчули необхідність об'єднання, взаємопідтримки та продовження спільного професійного розвитку в рамках національної спільноти. Завдяки енергійній праці лідера групи ТФП-Україна Олексія Лемещука, який провів усю організаційну роботу, група розпочала свою діяльність. 

Основні цілі при створенні Асоціації полягали в розвитку ТФП в Україні, а також наданні підтримки одне одному у важкий воєнний час. 

Ідею створення національної української ТФП спільноти енергійно підтримало керівництво Міжнародного співтовариства ТФП - International Society of Transference Focused Psychotherapy (ISTFP), а саме  - його президент Френк Йоманс, а також члени Ради ISTFP, які надали суттєву емоційну та методологічну підтримку.

Ми бачимо в кабінеті, а також знаємо з проведених досліджень, що ТФП демонструє високу ефективність у роботі з межовими та нарцисичними пацієнтами. Ця модель також результативна при лікуванні інших типів межових розладів особистості, таких як гістріонний, параноїдний, шизоїдний, залежний, гіпоманіакальний. Окрім того, ТФП ефективно застосовується для пацієнтів з невротичними розладами – істеричними, депресивно-мазохістичними та обсесивно-компульсивними.

Модель довела свою цінність у роботі з підлітками, групами, парами та навіть у медичному контексті, де адаптована для відносин між лікарем і пацієнтом (прикладна ТФП). 

Зважаючи на ефективність та широкий спектр застосування ТФП, ми вважаємо всебічний розвиток та дослідження ТФП в Україні та підготовку терапевтів за цією моделлю надзвичайно важливим завданням. Це є основною місією Української асоціації ТФП.

Перше, у що ми вклалися - це організація процесу підготовки ТФП-терапевтів. Так, станом на березень 2025 р.  вже пʼятеро українських  спеціалістів сертифіковано в якості ТФП-терапевтів (сертифікація проводиться екзаменаторами – супервізорами і викладачами-членами ради ISTFP). В рамках Асоціації функціонує 10 супервізійних груп із провідними ТФП супервізорами Європи, Південної та Північної Америки. Серед наших супервізорів: Моніка Карскі (США), Нел Драйер (Нідерланди), Катажина Гвуздьз (Польща), Вероніка Стайнер (Чілі), Теннісон Лі (Великобританія), Матье Нортон-Пулен (Канада), Едуарда Бакалар (Нідерланди) та інші. Функціонує супервізійна група з глибокого освоєння STIPO-R - структурованого інтерв'ю організації особистості. Крім того, перекладено українською мовою і введено в практику повний комплект інтерв'ю STIPO-R, разом із посібником із застосування.

Одним із важливих результатів нашої роботи стало включення ТФП до Переліку моделей психотерапії з доведеною ефективністю, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України (13 грудня 2023 р. №2118).

Було організовано переклад і наразі ми здійснюємо наукове редагування фундаментальної праці Отто Кернберга «Тяжкі особистісні розлади: психотерапевтичні стратегії». У черзі – інші важливі англомовні книжки та керівництва.

Наша мета – зробити ТФП доступнішою для більшої кількості фахівців і сприяти підвищенню стандартів психотерапії в Україні. Попереду багато роботи, і ми докладаємо всіх зусиль, щоб загальний рівень психотерапевтичної допомоги зростав. Трансфер-фокусована психотерапія – це саме той підхід, який дозволяє суттєво підвищити стандарти психотерапевтичної практики.